کمبود جدی نیرو در آتش­‌نشانی تهران/ آتش‌سوزی ساختمانی؛ ۲۵ درصد حریق‌های پایتخت

کمبود جدی نیرو در آتش­‌نشانی تهران/ آتش‌سوزی ساختمانی؛ ۲۵ درصد حریق‌های پایتخت

یک عضو شورای شهر تهران گفت: سازمان آتش­ نشانی شهرداری تهران در حوزه منابع انسانی کمبودهای جدی دارد.

به گزارش ایسنا، احمد صادقی در چهاردهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در نطق پیش از دستور خود در آستانه روز آتش نشان گفت: حوادثی همچون حادثه آتش ­سوزی در ساختمان پلاسکو ثابت کرد که آتش­ نشانان ما از هیچ تلاشی برای بهبود ایمنی و کاهش خطر حوادث دریغ نکرده و نخواهند کرد. سازمان آتش ­نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران بی ­شک بزرگترین سازمان آتش­ نشانی کشور و منطقه است و بنا بر شرایط پایتخت و نیز خطرهای نوظهور شهری همچون اماکن زیر سطحی، تونل های ترافیکی، خطوط انرژی، مواد شیمیایی و همچنین مخاطرات صنعتی که در حریم شهر قرار دارند، توان و ظرفیت­ های فنی خود را سازماندهی کرده است.

وی افزود: با این حال طی بررسی ­های به ­عمل آمده مشخص شده است که سازمان آتش­ نشانی شهرداری تهران در حوزه منابع انسانی کمبودهای جدی دارد و تعداد افراد شاغل در این سازمان به مراتب از ظرفیت منابع انسانی ساختار سازمانی آن کمتر است. توسعه سازمان آتش ­نشانی و ساخت و افتتاح ایستگاه های جدید آتش ­نشانی که مستلزم بررسی ­های فنی در حوزه های مختلفی از جمله جغرافیای شهری و سایر ملاحظات و مطالعات وابسته است، باید در حوزه سرمایه ­های انسانی نیز مورد توجه قرار گیرد. معضل کمبود نیروی تخصصی در سازمان آتش ­نشانی مساله ­ای است که باید در یک بازه زمانی کوتاه مدت حل و فصل شود و این مساله به حد نصاب استاندارد بازگردد.

صادقی ادامه داد: با توجه به شرایط دشوار اقتصادی، ارتقای انگیزه کاری آتش ­نشانان تهرانی به عنوان رکن اصلی سرمایه ­های این سازمان، مستلزم توجه جدی است.بهبود شرایط سرمایه ­های انسانی در سازمان آتش ­نشانی، ارتقای وضعیت معیشتی، رسیدگی به وضعیت مسکن آتش ­نشانان با ایجاد و یا توسعه تعاونی ­های مسکن ویژه آتش­ نشانان شهرداری تهران و نیز ارائه بسته ­های ویژه خدمات رفاهی جزء مسائلی است که بنظر می ­رسد باید در اولویت قرار گیرند.

این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: طبق ماده ۶ قانون نظام هماهنگ پرداخت که شهرداری ­ها تابع آن هستند، به دستگاه­ ها اجازه داده شده است که فوق ­العاده­ های خاصی را برای بهبود و تطبیق حقوق و دستمزد مشاغل تخصصی خود ایجاد کنند و با توجه به این قانون و با عنایت به تخصصی بودن حیطه فعالیت ­ها و ماموریت ­های سازمان آتش ­نشانی تهران، انتظار می رود موضوع در شورای اداری استخدامی شهرداری پایتخت مطرح و مصوبه ­ای در جهت بازبینی و افزایش سختی شغل کارکنان سازمان آتش ­نشانی دریافت شود.

وی افزود: شرایط سخت کاری آتش ­نشانان سبب فرسودگی شغلی این افراد می شود و رسیدگی به وضعیت رفاهی، معیشتی و مسکن این افراد، بدون شک در کندی روند فرسودگی نیروها تاثیرگذار است.سازمان آتش ­نشانی همچنین در سایر حوزه ­ها نیز نیاز جدی به حمایت و پشتیبانی مستمر مجموعه مدیریت شهری دارد و بهبود ظرفیت ­های اعتباری و بودجه ­ای برای این سازمان بسیار اثربخش و کارآمد است. نباید فراموش کرد که کلانشهر تهران در اقلیمی قرار گرفته که حوادث و بلایای طبیعی و انسان ساخت، هر روز بیش از گذشته موجودیت و سرمایه ­های شهر را تهدید می­ کند.

صادقی تاکید کرد: لازم است که سرمایه ­گذاری بهینه و مستمر از جمله تامین و رشد اعتبارات لازم برای تضمین بهبود خدمات این سازمان در دستور کار قرار گیرد و پشتیبانی از سازمان آتش ­نشانی نیازمند عزم جدی مجموعه شورای اسلامی شهر تهران و نیز شهرداری پایتخت است. موضوعاتی نظیر تامین تجهیزات جدید، هوشمندسازی برخی فرآیندهای حساس در حوزه مقابله با حوادث، سرمایه ­گذاری برای ارتقای زیرساخت­ های آتش­ نشانی شامل توسعه، مقاوم ­سازی و بهبود ایستگاه های آتش­ نشانی، ادامه روند بهبود و تکمیل مرکز آموزش آتش ­نشانی با توجه جدی به ضرورت ارتقای کیفیت کالبدی این مرکز آموزشی، سرمایه ­گذاری مناسب برای ایجاد شرایط لازم برای تقویت بخش فنی – مهندسی این سازمان و نیز جایگزین کردن ادوات و تجهیزات فرسوده سازمان از جمله موارد حائز اهمیتی هستند که باید به فوریت مورد توجه قرار گیرند.

وی ادامه داد: از دیگر موضوعات مهمی که انتظار می ­رود در این سازمان پیگیری شود، ضرورت برگزاری دوره ­های آموزشی و استفاده از دانش روز جهان با تکیه بر استانداردهای بین­ المللی است که این امر باید در یک مسیر صحیح و استفاده از ظرفیت ­های علمی داخل کشور و نیز استفاده از تجربیات سایر کشورها اجرا شود. موضوع بسیار حائز اهمیت دیگری که نیاز به اهتمام جدی در سازمان آتش ­نشانی و حمایت تمام و کمال در مجموعه شورای اسلامی شهر و شهرداری تهران دارد مساله رسیدگی به وضعیت ایمنی اماکن و ساختمان های شهر تهران است.

صادقی تصریح کرد: با توجه به اینکه حفاظت شهر در برابر حریق و حوادث انسان ساخت و ارتقای مستمر کیفیت ایمنی در اماکن و تاسیسات شهری مورد تاکید مدیریت شهری و خاصه از مهمترین دغدغه‌های سازمان آتش نشانی است، لذا باید رویکرد اصلی این سازمان اجرای اقدامات پیشگیری محور، مبتنی بر کاهش خطر و پیش­ بینی تمهیدات ایمنی در ساختمان های پرخطر باشد.

وی ادامه داد: ضعف در بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری­ ها و نبود تناسب جامعیت این قانون با شرایط و پیچیدگی­ های کلانشهر تهران، باعث بی توجهی مالکان و بهره برداران ساختمان­ ها به دستورالعمل ­ها و اخطاریه های صادره توسط سازمان آتش ­نشانی برای کاهش خطر حریق شده است. در شرایط موجود، بسیاری از مالکان و بهره ­برداران از ورود بازرسان به داخل ساختمان­ ها ممانعت به­ عمل می­ آورند که عواقب چنین موضوعاتی سبب بروز حوادث و خسارات جدی به شهروندان می ­شود.

وی تاکید کرد: بر اساس آمارها به طور میانگین حدود هشت درصد افزایش سالیانه در نرخ حریق ­های ساختمانی در شهر تهران مشاهده می ­شود و حدود ۲۵ درصد از کل حریق های پایتخت را آتش سوزی های ساختمانی (Indoor) تشکیل می ­دهد. همچنین طی مدت اخیر بیش از ۳۳ هزار ساختمان در شهر تهران توسط سازمان آتش­ نشانی مورد بازرسی ایمنی قرار گرفته ­اند که از این میان حدود ۳۵۰۰ ساختمان پرخطر و تعداد ۱۲۹ ساختمان بسیار پرخطر تشخیص داده شده ­اند. چالش ایمن سازی بازار تهران از جمله مواردی است که نیاز به اهتمام جدی در شهرداری و حتی دولت دارد و ایجاد بسترهای قانونی و مکلف ساختن کسبه بازار به حفظ این مجموعه ارزشمند تاریخی، ایجاد سیستم مانیتورینگ هوشمند در بازار و ارتقای ظرفیت­ های ایمنی حریق، چه در حوزه پیشگیری از و چه در حوزه مقابله با حوادث، از جمله اقداماتی است که باید بدان پرداخته شود.

صادقی افزود: رفع چالش تغییر کاربری ها به خصوص در ساختمان های قدیمی و بناهای تاریخی، نیازمند عزم جدی در مجموعه مدیریت شهری است؛ چرا که ساختمان های تاریخی، هویت این شهر را تشکیل می ­دهند و ضرورت حفاظت و صیانت از آن یکی از وظایف مهمی است که باید با استفاده از ظرفیت ­های علمی و عملیاتی مجموعه شهرداری تهران بدان پرداخته شود. چالش­ هایی نظیر صدور مجوزهای بهره ­برداری برای ساختمان ­ها قبل از دریافت تاییدیه ایمنی، اجرا نشدن ضوابط ایمنی در ساختمان­ ها و اماکن دولتی، گران بودن ارائه پیام ­های ایمنی از طریق رسانه ملی و طولانی شدن رسیدگی و تصویب لایحه مدیریت یکپارچه ایمنی، همه بیانگر ضرورت توجه بیش از پیش به حوزه پیشگیری از حریق و کاهش خطر حوادث است.