کلاهبرداری از ۹۰ نفر با وعده برنده‌شدن سفر کربلا

کلاهبرداری از ۹۰ نفر با وعده برنده‌شدن سفر کربلا

رئیس پلیس فتا پایتخت از متلاشی شدن باند ۶ نفره کلاهبرداران تلفنی با موضوع “برنده شدن در سفر زیارتی کربلا ” خبر داد و گفت: متهمین با این ترفند اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می کردند.

به گزارش ایسنا و بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، سرهنگ داود معظمی گودرزی، رئیس پلیس فتا تهران بزرگ اظهار داشت: یکی از شهروندان به این پلیس مراجعه و مدعی شد شخصی با وی تماس گرفته و ضمن معرفی خود بعنوان مجری یک برنامه قرآنی با ایجاد محیطی شبیه به صدای استودیو و انجام کنش‌های هیجانی و دیگر اقدامات فریبنده اعلام کرده که شما برنده خوش شانس سفر به عتبات عالیات شده اید ، همچنین از دیگر ترفندهای این متهمین تماس تحت عنوان برنده شدن در قرعه کشی صدا و سیما و … بوده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تعداد شکات پرونده به بیش از ۹۰ نفر رسیده و همچنان نیز در حال افزایش است خاطرنشان کرد : مجرم با استفاده از ترفندهای زیرکانه مالباخته را متقاعد کرده که محتوای پیامکی که برای وی ارسال می گردد را برای او بخواند ،شاکی با یک غفلت ساده در نهایت متوجه سرقت تمامی موجودی کارت بانکی و خالی شدن حساب خود می شود.

سرهنگ گودرزی ادامه داد: موضوع در دستور کار متخصصان پلیس فتا پایتخت قرار گرفت و پس از اقدامات تخصصی و تحقیقات سایبری متهمین که در قالب یک شبکه حرفه ای ۶ نفره در حال فعالیت بودند شناسایی و پس از تشریفات قضایی در محل اختفای خود در یکی از مناطق جنوبی تهران بزرگ دستگیر و به پلیس فتا منتقل گردیدند.

این مقام سایبری با اشاره به نحوه شناسایی و دستگیری این متهمین خاطر نشان کرد: در میان شکات این پرونده افراد مختلفی وجود داشتتند من جمله فردی که هزینه سفر به کربلا را از حسابش سرقت کرده بودند تا خانواده ای که هرچه داشتند برای تهیه جهیزیه دختر خود به حسابشان واریز کرده بودند و توسط این مجرمین به سرقت رفته بود.

وی با اشاره به اینکه مجموع ارزش ریالی وجوه سرقت شده تاکنون بیش از ۵۰ میلیارد ریال بوده است افزود: ممکن است شیوه های کلاهبرداری این افراد مجرم متفاوت باشد اما در نهایت به یک شیوه عمل می کنند و با اعلام برنده شدن مخاطبان، با ترفندهای ماهرانه تمام اطلاعات حساب بانکی و یا کارت عابر بانک افراد را دریافت کرده و با استفاده از آن اقدام به برداشت از حساب افراد می کنند.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ به شهروندان توصیه کرد: همان گونه که به دفعات توسط پلیس هشدار داده شده است به هیچ عنوان جهت دریافت جایزه نیازی به دادن اطلاعات محرمانه کارت بانکی نیست و تماسهایی که این موارد را از شهروندان درخواست می نمایند قطعا کلاهبرداری است، شهروندان همچنین می‌توانند هرگونه موارد مشکوک را از طریق سایت اینترنتی پلیس فتا ناجا به آدرس  www.cyberpolice.ir  اطلاع رسانی نمایند.