چقدر پول برای نجات زمین لازم است؟

چقدر پول برای نجات زمین لازم است؟

روزنامه «گاردین» با طرحی از یک آمپول که در آن به جای دارو، دلار است، این پرسش را مطرح کرده است که آیا با یک تریلیون دلار نقد می‌توان همه بیماری‌ها در جهان را درمان کرد؟ می‌گویند چنین پولی می‌تواند به همه‌گیری ویروس کرونا، پایان بدهد.

به گزارش ایسنا، طرح جدید گاردین از یک آمپول است که در آن به جای دارو، دلار قرار دارد؛ آمپولی که به سیاره زمین تزریق می‌شود. طرحی از «گتی» در روزنامه گاردین و با عنوان «تزریق نقد».

پرسش این است: آیا با یک تریلیون دلار نقد می‌توان همه بیماری‌ها را در جهان، درمان کرد. می‌گویند چنین پولی می‌تواند به همه‌گیری ویروس کرونا، پایان بدهد. یک تریلیون دلار در یک سال، زندگی در سیاره زمین را دگرگون می‌کند. هر یک از دو کمپانی بزرگ جهان یعنی مایکروسافت و آمازون، صاحب چنین سرمایه ای هستند. اپل صاحب دو تریلیون دلار است. به هنگامی که جهان در انتظار این مبلغ بود، دو میلیون تن قربانی کرونا شده‌اند.

آلبرت کوچویی، گوینده پیشکسوت رادیو هر روز با مرور تیترها و سرفصل‌های رسانه‌های جهان، مهمترین اخبار دنیا را روایت می‌کند.

دیگر اخبار امروز (۱۲ بهمن ماه) به شرح زیر است:

_ خبرگزاری «آسوشیتد پرس» و «له‌رپوبلیکا» نوشته‌اند: هند خط‌های اینترنتی تلفن همراه را در مناطق آشوب‌زده به سبب اعتراض کشاورزان، قطع کرد. اعتراض کشاورزان به قانون تازه‌ای است که دولت هند برای فروش محصولات آنها، اعمال کرده است. تظاهراتی که با اعتصاب غذا نیز همراه بود.

_ «دی ولت» در آلمان نوشته است: نیروهای مسلح میانمار اعلام کرده‌اند که برای حفظ قانون اساسی به موجب قانون، وارد عمل می‌شوند. در این میان، بیم کودتای نظامی در آن کشور بیش از همیشه حس می‌شود. ارتش میانمار، گفته است که از بیانیه آن سوء‌تعبیر شده است. دخالتی در کار نظام نیست. میانمار در پنجاه سال گذشته، تنها یک دهه فارغ از حکومت نظامی بوده است.

_ نشریه فرانسوی «لوفیگارو» نوشته است: امانوئل مکرون نمی‌خواهد تن به قرنطینه در کشور بدهد. از این رو گفته است که فروشگاه‌ها روز یکشنبه را تعطیل کنند. ۲۵ هزار فروشگاه در بیش از ۴۰۰ مرکز خرید، تعطیل خواهند بود. هراس از گسترش شیوع کرونا، سبب این اعمال محدودیت در فرانسه شده است.

_ «لوموند»، روزنامه دیگر فرانسه خاطرنشان کرده است: احساس توجه فوری به وضعیت اقلیمی سیاره زمین در سراسر جهان گسترش یافته است. خطر افزایش درجه حرارت، سبب این نگرانی شده است.

از سوی دیگر، روزنامه‌های فرانسه می‌گویند: همسایه‌شان آلمان در برخورد با موج نخست ویروس کرونا، بهتر از فرانسه عمل کرده است. البته از نظر اقتصادی تاوان آن را هم خواهد داد.

_ «ال موندو»، روزنامه اسپانیایی نوشته است: ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه در آخرین دقایق پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای را با آمریکا، امضا کرد. رئیس جمهوری روسیه در آغاز هفته با جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا درباره پیمان کنترل سلاح هسته‌ای که در این ماه پایان می‌گیرد، گفت‌وگو کرد. یک هفته به پایان پیمان مانده است .

_ «ال پائیس»، روزنامه دیگر اسپانیا نوشته است: انگلیس برای شهروندان هنگ کنگ روادید ویژه‌ای صادر می‌کند. آنچه ممکن است خشم چین را در این باره سبب شود. پس از ناآرامی‌ها و اعتراض در هنگ کنگ این تصمیم انگلیس چین را با مخالفت رو در رو کرده است. اکنون بیش از 600 هزار تن در هنگ کنگ صاحب این روادید هستند.