پیگیری برای ورود رشته مهندسی حریق به دفترچه کنکور

پیگیری برای ورود رشته مهندسی حریق به دفترچه کنکور

معاون حفاظت و پیشگیری از حریق سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران اعلام کرد که استفاده از تجهیزات نوین در ایمنی در دستورکار آتش‌نشانی قرار دارد.

به گزارش ایسنا، کامران عبدولی در نشست تخصصی که همزمان با پنجمین همایش بین‌المللی آتش‌نشانی در نمایشگاه بوستان گفت‌وگو برگزار شد، با اشاره به محورهای این همایش گفت: جا انداختن یک موضوع به عنوان فرهنگ در میان جوامع نیازمند استمرار و تلاش مداوم است و امری است که در کوتاه مدت اجرایی نخواهد شد.

وی با بیان اینکه ایجاد فرهنگ ایمنی در جامعه بسیار مهم است و باید به آن توجه شود، گفت:‌ همچنین ما در حوزه مهندسی حریق در گذشته استانداردهای مناسبی نداشتیم اما در این سال‌ها بسیاری از مسائل آیین‌نامه‌ای بومی سازی شده و ما برای آن برنامه داریم تا بتوانیم جلوی حادثه و حریق را در ساختمان‌ها بگیریم و در صورت رخ دادن آن جلوی گسترش و خسارات بیشتر را بگیریم.

عبدولی افزود:‌ ما در این همایش حریق در صنعت را نیز بررسی کردیم. همچنین موضوعات محیط زیست نیز در این همایش مورد بررسی قرار می‌گیرد. ما سعی کردیم در این همایش از حریق‌های گذشته به عنوان تجربه استفاده کنیم.

معاون حفاظت و پیشگیری از حریق سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان اینکه استفاده از تجهیزات نوین در ایمنی نیز در دستورکار آتش‌نشانی است، گفت:‌ خروجی همایش ما می‌تواند در حوزه ایمنی و مدیریت شهری موثر باشد. ما در سال گذشته ۹۵ درصد تجهیزات پیشگیرانه را از تولید داخل داشتیم. از نظر کیفیت تجهیزات ما با محصولات خارجی برابری می‌کند اما از نظر کمی هنوز جای پیشرفت داریم.

وی افزود: ما هنوز نتوانستیم از سال ۹۳ رشته مهندسی حریق را وارد دفترچه کنکور کنیم. سازمان آتش‌نشانی با همکاری دانشگاه خواجه نصیر توانست دوره‌ای را به صورت آزاد برگزار کند اما جای این رشته در کشور ما خالی است و ما همچنان پیگیر تحقق این موضوع هستیم. تا زمانی که فرهنگ ایمنی در کشور ما نهادینه نشود ما کار خود را ادامه می‌دهیم.

در همین زمینه بخوانید:

ایجاد ایستگاه مخصوص زنان آتش‌نشان و استفاده از پهپاد در اطفای حریق

تولید بیش از ۹۵ درصد تجهیزات ایمنی و آتش‌نشانی در کشور

همچنین بهروز عسگریان، استاد دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و دبیر علمی پنجمین همایش آتش‌نشانی نیز در این نشست با اشاره به لزوم وجود رشته مهندسی حریق در دانشگاه‌ها گفت: ما به دنبال این هستیم که این رشته را به صورت مصوب در کنکور سراسری قرار دهیم. از رشته‌ها و گرایش‌های مختلفی مانند عمران، معماری ، مکانیک و برق می‌توانند وارد دوره ارشد این رشته شوند. بازارکار این رشته نیز وجود خواهد داشت و افراد فارغ التحصیل می‌توانند برای مثال در حوزه نفت و گاز و … فعالیت کنند.