همکاری جدید پلیس و خودروسازان برای مقابله با سرقت/ دسترسی پلیس به بانک اطلاعات قطعات خودرو

همکاری جدید پلیس و خودروسازان برای مقابله با سرقت/ دسترسی پلیس به بانک اطلاعات قطعات خودرو

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ از همکاری پلیس و خودروسازان برای مقابله با سرقت خودرو و قطعات آن خبر داد.

سرهنگ علی ولیپور گودرزی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره همکاری خودروسازان با پلیس برای مقابله با سرقت‌های مرتبط با خودرو گفت: پلیس آگاهی جلسات مختلفی را با خودروسازان داشته‌است که این جلسات به طور مداوم برگزار شده و در آن موضوعات مرتبط با سرقت خودروها و سرقت از خودروها مورد بحث و بررسی قرار گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه این جلسات با محوریت پلیس آگاهی فراجا است، گفت:‌ در همین راستا نیز بنا شد تا تعاملاتی میان پلیس و خودروسازان در مورد شناسایی قطعات خودروهای سواری برقرار شود که خوشبختانه این روند آغاز شده است. بر این اساس از شرکت‌های ایرانخودرو، سایپا و … خواسته شده تا بانک اطلاعات قطعات اصلی خودروها را در اختیار پلیس نیز قرار دهند و همچنین هر قطعه خودرو دارای یک شماره و کد شناسایی باشد که اگر مورد سرقت قرار گرفت، بلافاصله امکان شناسایی آن وجود داشته باشد.

رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ با بیان اینکه در حال حاضر شرکت‌های خودروسازی در حال تحویل دیتای خود به پلیس هستند، گفت: اگر پلیس اطلاعات قطعات اصلی خودروها را داشته باشد، آن وقت می‌تواند در بحث شناسایی و برخورد با سارقان خودرو و قطعات خودرو و همچنین برخورد با خریداران اموال مسروقه و سارقان پیگیری و اقدام سریع‌تری داشته باشد.

وی ادامه داد:‌به عنوان مثال اگر کامپیوتر خودرویی سرقت شود، پلیس این امکان را خواهد داشت که از طریق کدشناسایی آن، هم مالک اجناس مسروقه را پیدا کند و هم بتواند با سرعت کمتری خریداران و سارقان این اموال را مورد شناسایی قرار داده و نسبت به دستگیری آنان اقدام کند.

پیشنهاد خبر:‌ فروش بدون شناسنامه اجناس ممنوع است

ولیپور گودرزی درباره اینکه این تبادل اطلاعات چه زمانی اجرایی خواهد شد، گفت:‌بخشی از این کار انجام شده و بخشی دیگر از آن نیز در حال انجام است و ان‌شاالله در اسرع وقت پیگیری می‌شود. آن وقت می‌توان از طریق بانک اطلاعات مشترک به سرعت به پرونده‌ها رسیدگی کرد.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با بیان اینکه در حال حاضر قدرت کشف پلیس در پرونده‌های سرقت افزایش داشته است، گفت: اجرایی شدن این اقدام در کاهش وقوع سرقت‌های مرتبط با خودرو موثر خواهد بود.