متروپل “پزشکی” نبود / «مطب» در مجتمع‌های اداری-تجاری قانونی است

متروپل “پزشکی” نبود / «مطب» در مجتمع‌های اداری-تجاری قانونی است

معاون پارلمانی سازمان نظام پزشکی با اشاره به فروریختن ساختمان متروپل آبادان و برخی اظهارات مبنی بر “اداری – پزشکی” بودن این ساختمان، گفت: این ساختمان “اداری پزشکی” نبوده، بلکه ساختمانی با کاربری اداری-تجاری بوده است. در عین حال بر اساس قانون وجود مطب پزشکی در ساختمان‌های اداری، تجاری و حتی مسکونی در صورت موافقت ساکنین ممنوعیتی ندارد.

دکتر رنجبرزاده در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به حضورش به همراه یک تیم پزشکی در خوزستان، گفت: ما جهت همبستگی جامعه پزشکی کشور با مردم قهرمان خرمشهر به مناسبت یادبود شهدای عملیات بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر در قالب گروه جهادی پزشکی، تعداد قابل توجهی از متخصصین پزشکی اعم از جراح چشم، جراح مغز و اعصاب، قلب، اطفال، داخلی، زنان، چشم و… همراه با ارائه داروهای رایگان و … به خرمشهر آمده بودیم. در عین حال آزمایشات تجویزی هم با هماهنگی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی آبادان به مراکز پاراکلینیک ارجاع می‌شدند تا این اقدامات هم به صورت رایگان برای مراجعه‌کنندگان انجام شود.

وی در این باره توضیح داد: در نقطه صفر مرزی خرمشهر با عراق در روستای سرحانیه با جمعیت ۲۰۰۰ نفری مستقر شدیم و حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر مراجعه کرده و از سوی ۲۵ نفر از ارائه‌دهندگان خدمات سلامت ویزیت شده و مورد مداوا قرار گرفتند. در عین حال برای تعدادی از افراد که ضرورت پیگیری درمان‌شان در مراکز استان‌ها و تهران وجود داشت، اقدام شد و با ذکر مشخصات، امکان ارتباط‌گیری و پیگیری بعدی، برایشان فراهم شد و اقدامات درمانی موردنیازشان در اهواز و تهران در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه همچنان کار گروه جهادی پزشکی در خرمشهر ادامه دارد، گفت: البته از آنجایی که ریزگردها از روز گذشته در استان خوزستان آغاز شد و ادارات و … تعطیل شده، میزان و حجم مراجعات به پزشکان ما نیز کاهش یافت، اما در مجموع اقدامات گروه جهادی و ارائه خدمات در حال انجام است.

رنجبرزاده با اشاره به فروریختن ساختمان متروپل آبادان، گفت: دیروز ظهر متوجه ریزش ساختمان متروپل شدیم که به اتفاق تعدادی از افراد در محل حادثه حضور یافتیم و با همراهی مدیرعامل منطقه آزاد اروند و حضور استاندار خوزستان که در آنجا بودند، بازدید مفصلی از محل داشتیم و شاهد تلاش‌های امدادگران و تیم فنی و مهندسی، آتش‌نشانی و اورژانس بودیم که برای نجات مجروحان تلاش می‌کردند. آنچه که به عینه حتی برای فرد غیر تخصصی قابل ملاحظه بود، این بود که سازه با ارتفاع ۱۰ طبقه‌ای اصلا سازگاری نداشت و ستون‌ها تحمل وزن را نداشتند. حال اینکه چطور مهندسین ناظر و کسانی که پروانه صادر کرده و در این ساختمان فعالیت داشتند، پذیرفتند که این ساختمان بر روی یک سازه ناپایدار و ضعیف قرار بگیرد، برای ما قابل تعجب بود. ما از بیمارستانی که مجروحان به آن منتقل شده بودند نیز بازدید کردیم و خدمات به مجروحان ارایه می‌شد.

وی با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر “پزشکی – اداری” بودن ساختمان متروپل آبادان، گفت: این برج هنوز به صورت کامل بهره‌برداری نشده بود، اما تعدادی از واحدهای آن طبق گزارشات میدانی که شنیدیم، واگذار شده بود. البته در این برجی که فروریخته پزشکی مستقر یا فعال نبوده، اما در برج‌ و ساختمان‌های بغل دستی آن مطب پزشکی و داروخانه فعال بوده است. در عین حال کاربری ساختمان هم “پزشکی- اداری” نبوده است، بلکه اداری- تجاری بوده است.
ساختمان “پزشکی اداری”، نداریم.

رنجبرزاده با بیان اینکه ما عنوانی به نام “پزشکی اداری” برای ساختمان‌ها نداریم، گفت: به طوری که یا ساختمان پزشکان داریم و برای ساختمان پزشکان باید مجوز صادر شود یا اینکه ساختمان با کاربری اداری و تجاری داریم و باید مجوز کاربری اداری – تجاری برای ساختمان صادر کنند. ساختمانی به نام پزشکی – اداری نداریم. البته اگر ساختمانی اداری باشد، پزشک هم می‌تواند در آنجا مستقر شود و این کار از نظر قانونی مشکلی ندارد.

لزوم دستورالعملی واحد جهت اعلام نظر نظام پزشکی‌های استان‌ها برای عنوان “پزشکی” در ساختمان‌ها

وی درباره توجه وضعیت امینت ساختمانی و محیطی ساختمان‌هایی که قرار است کاربری پزشکی داشته باشند، گفت: می‌توان در این باره دستورالعملی صادر کرد. به طوری که به عنوان یک دستورالعمل کلی، سازمان نظام پزشکی می‌تواند اعلام کند که صدور هر گونه مجوزی تحت عنوان کلمه “پزشکی” برای هر پروژه ساختمانی باید با نظر نظام پزشکی استان‌ها باشد که آیا محل برای ساختمان پزشکان یا فعالیت مجتمع پزشکی مناسب است یا خیر؟. این ارزشمند است که ساز و کاری طراحی شود تا نظام پزشکی‌های استان‌ها اعلام نظر کنند که واحدی در جایی با عنوان مجتمع پزشکی مناسب است یا خیر؟. این اقدام برای آینده موثر است.

وی گفت: بنابراین اگر قرار است از کلمه “پزشکی” برای ساختمانی استفاده کنند، سازمان نظام پزشکی می‌تواند با هماهنگی دستگاه‌های مرتبط سازوکاری را طراحی کنند که به صورت آیین‌نامه یا به صورت طرحی در مجلس مطرح شود و نظام پزشکی‌ها بتوانند درباره محیط و فضای ساختمان و ظرفیت ساختمان برای مجتمع پزشکی اعلام نظر داشته باشند. البته در این زمینه قانونی نداریم و می‌توانیم در قالب یک دستورالعمل اقدام کنیم. اگر قانون هم باشد که بهتر است.

رنجبرزاده تاکید کرد: طبق قانون، پزشکان می‌توانند در هر نقطه‌ای مطب داشته باشند، حتی در مجتمع‌های مسکونی؛ مشروط به اینکه مجتمع مسکونی اعتراض نکنند. در صورت رضایت ساکنین، در یک مجتمع کاملا مسکونی، یک مطب پزشکی می‌تواند وجود داشته باشد.

رنجبرزاده گفت: پیشنهادم این است که هر پروژه‌ای که می‌خواهد عنوان “پزشکی” بگیرد، بهتر است که با همفکری نظام پزشکی‌های استان‌ها مجوزش صادر شود. به این معنا که کسی از عنوان “پزشکی” برای ساختمانی استفاده نکند، مگر اینکه مورد توافق سازمان‌ها از جمله نظام پزشکی‌ها از نظر ظرفیت محیط، ایمنی ساختمان و … قرار گیرد.

وی ضمن تشکر از نظام پزشکی استان خوزستان و همچنین دانشگاه علوم پزشکی و معاونت درمان استان به دلیل همکاری‌های خوبی که داشتند، گفت: در عین حال ما به همراه گروه جهادی پزشکی همچنان در خوزستان حضور داریم. به دانشگاه علوم پزشکی آبادان هم اعلام کردیم که تیم پزشکی سازمان نظام پزشکی، کاملا آماده همکاری بوده و جراحان ما در صورت ضرورت آماده ارائه خدمت به مجروحان هستند. تیم تقریبا یک حالت آماده‌باش داشت که خوشبختانه تیم پزشکی آبادان کارها را به خوبی پیش برده بودند. همچنان هم آمادگی ارائه کمک‌های پزشکی را داریم.