تا چند روز آینده مشکل کمبود سرم حل خواهد شد

تا چند روز آینده مشکل کمبود سرم حل خواهد شد

ایسنا/خراسان رضوی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه مشکل کمبود سرم به دلیل غیر فعال شدن خطوط تولید یکی از کارخانه‌های سرم سازی در کشور بود، گفت: در چند روز اخیر سرم‌های مورد نیاز از خارج از کشور خریداری و تا چند روز آینده در اختیار بیمارستان‌ها قرار می‌گیرد. ضمن اینکه پس از آن نیز در میان داروخانه‌های سطح کشور توزیع خواهد شد و مشکل این حوزه برطرف می‌شود.

سعید نمکی در حاشیه بازدید از مرکز واکسیناسیون مهر کوهسنگی به عنوان بزرگترین مرکز واکسیناسیون شرق کشور با بیان اینکه در حال حاضر بر اساس سند ملی واکسیناسیون افراد ۵۰ سال به بالا در تمامی مناطق و افراد ۴۰ سال به بالا ساکن در مناطق حاشیه شهرهای بزرگ تحت پوشش قرار می‌گیرند، اظهار کرد: قرار است با گسترش مراکز واکسیناسیون، تیم‌های واکسیناتور و تامین واکسن مورد نیاز به ویژه در مناطق کم‌برخوردار و حاشیه شهر، ظرفیت تزریق روزانه واکسن افزایش یابد تا بتوان به شکل مطلوبی گروه‌های هدف را زیر پوشش قرار داد.

وی در خصوص وضعیت ذخایر و توزیع داروهای مورد نیاز بیماران کرونایی، افزود: در حال حاضر داروهای مورد نیاز بیماران کرونایی در کشور موجود و توزیع نیز به شکل مناسبی در حال انجام است، اما افزایش حجم تقاضا موجب شده است که در برخی از موارد مشکلاتی در سیستم توزیع ایجاد شود.

نمکی با اشاره به کمبود سرم مورد نیاز مراکز درمانی و داروخانه‌ها، خاطرنشان کرد: این مشکل به دلیل غیر فعال شدن خطوط تولید یکی از کارخانه‌های سرم سازی در کشور ایجاد شده است. که در این راستا، در چند روز اخیر سرم‌های مورد نیاز از خارج از کشور خریداری و تا چند روز آینده در اختیار بیمارستان‌ها قرار می‌گیرد. ضمن اینکه پس از آن نیز در میان داروخانه‌های سطح کشور توزیع خواهد شد و مشکل این حوزه برطرف می‌شود.

وی با بیان اینکه  اعمال محدودیت‌ها بر عهده وزارت بهداشت نیست و تنها پیشنهادات لازم به ستاد ملی کرونا ارائه می‌شود تا در آن ستاد و سایر نهادها با توجه به شرایط کشور بررسی شود اظهار کرد: به طور حتم جابه‌جایی مسافران از طریق خطوط هوایی، ریلی و جاده‌ای موجب انتقال ویروس به سایر مناطق کشور می‌شود و این امر فشار مضاعفی را به حوزه سلامت وارد می‌کند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بررسی وضعیت کرونا و بررسی عوامل موثر در افزایش تعداد بیماران بستری و سرپایی را  از جمله اهداف سفر خود به مشهد عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۲۲ مرکز خدمات جامع سلامت در شهر مشهد فعال است که از این تعداد ۶ مرکز در نقاط پر تراکم قرار است به صورت ۲۴ ساعته خدمات را به شهروندان ارائه دهند تا روند خدمات‌رسانی سرعت بیشتری بگیرد.