برای حذف ارز ترجیحی هزینه زیادی دادیم اما از فرصت‌های آن استفاده نکردیم

برای حذف ارز ترجیحی هزینه زیادی دادیم اما از فرصت‌های آن استفاده نکردیم

مدیر اندیشکده اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه ارز با نرخ ترجیحی باید به یک برنامه کلان تولیدی و صنعتی متصل باشد، گفت: پارسال برای حذف ارز ترجیحی بسیار هزینه دادیم اما از این فرصت اصلا استفاده نکردیم، زیرا سیاستی برای تولید و صادرات نداشتیم؛ اگر به سمت ارز ترجیحی می‌رویم باید برنامه تولیدی و صنعتی داشته باشیم که ظرف یک بازه کوتاه هم ممکن نیست.

به گزارش ایسنا، اختتامیه دهمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی «حکمرانی ارزی؛ ثبات و رونق اقتصادی» امروز در محل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

دراین مراسم محمد امینی رعایا – مدیر اندیشکده اقتصاد مقاومتی – با بیان اینکه هدف ما از برگزاری این نشست بهبود تصمیم‌گیری است، گفت: از این رو بیشتر نشست‌های ما در دستگاه‌های اجرایی مرتبط تشکیل شد. برای اینکه تعامل با این دستگاه‌ها شکل بگیرد تا هم این دستگاه‌ها پای کار بیایند و هم خبرگان و سیاست پژوهان حوزه ارزی را فعال کنیم.

وی با بیان اینکه ارز بیشترین اثر را بر نوسانات اقتصادی ما داشته است، گفت: بخشی از این تاثیرات ناشی از تحریم و بخشی ناشی از تصمیم‌های ما بوده است. ما باید اقتصاد خود را پیش‌بینی‌پذیر کنیم که منجر به رونق و توسعه اقتصادی شود. فلسفه نام‌گذاری همایش هم به همین دلیل بوده است. سند خروجی اولیه از همایش و جمع‌بندی اندیشکده، بخشی ناشی از جلسات ماه‌های گذشته بوده که با حضور خبرگان انجام شد و بخشی هم ناشی از مطالعات اندیشکده است. تلاش ما این بوده که از کلی‌گویی پرهیز کنیم و جایی که مناقشه ارزی وجود دارد، جهت خود را مشخص کنیم.

مدیر اندیشکده اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر بعد از تحریم، چند مساله نظام ارزی ما را تحت تاثیر قرار داده که ثبات را تحت تاثیر قرارداده و جلوی توسعه را گرفته است. از جمله اینکه دسترسی به نظام پرداخت رسمی گرفته شد؛ که کم‌اظهاری صادرات، افزایش هزینه‌های انتقال ارز و تسهیل خروج سرمایه از نتایج این مساله بود و همچنین جلوگیری از خروج سرمایه از سیاست‌گذار سلب شده است.

ادامه دارد