اگر ایده دانش بنیان دارید این گزارش را بخوانید…

اگر ایده دانش بنیان دارید این گزارش را بخوانید…

امروزه صحبت‌های زیادی در خصوص استارت‌آپ‌ها می‌شود، شرکت نوپا یا استارت آپ به کسب‌وکاری گفته می‌شود که به تازگی و در نتیجه کارآفرینی ایجاد شده و به‌دنبال راه حلی نوآورانه برای رفع یک نیاز شکل گرفته است. شاید شما ایده‌ای داشته باشید که با آن‌ بتوانید دنیا را متحول کنید؛ یک ایده مانند جوانه برای رشد نیاز به مراقبت دارد؛ شبکه نوآوری سقفی برای گردآوری تمامی عناصر فناورانه و نوآورانه است که به رشد یک استارت‌آپ کمک می‌کند.

شبکه‌های نوآوری شامل کسب و کارها، سازمان‌های پژوهشی، دانشگاه‌ها و دولت است که در کنار هم برای یک هدف نوآوری مشترک تلاش می‌کنند. استان قزوین توانمندی‌های بالقوه‌ای در حوزه صنعت و به ویژه صنایع کشاورزی، مواد و سرامیک دارد، یکی از برنامه‌هایی که پارک علم و فناوری استان قزوین در راستای توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری دارد تلاش می‌کند به نیازهای فناورانه صنعت پاسخ دهد. برای همین امر مرکز نوآوری با هدف پاسخ‌دهی به این نیاز صنایع در قزوین راه‌اندازی شده است. در این مرکز ایده‌پردازان مورد حمایت قرار می‌گیرند تا زنجیره ایده تا تولید محصول و ثروت تکمیل شود.

حمیدرضا پیله‌ور، مدیر امور موسسات و بازاریابی پارک علم و فناوری قزوین می‌گوید: طرح کلی توسعه زیست بوم نوآوری استان قزوین را از سال ۹۷ در استان قزوین پیگیری کردیم، در همین راستا مدل‌های موجود در کشور و دنیا مورد بررسی قرار دادیم تا مدل توسعه نوآوری استان را تدوین کنیم.
وی ادامه می‌دهد: برای انجام این پروژه طی هفت ماه تمامی اطلاعات را مورد بررسی قرار دادیم و پس از آن به طرح اولیه رسیدیم، در ابتدا لازم بود مجموعه پارک با آن همراه شود و نقش پارک را در زیست بوم تدوین کنیم.

مدیر امور موسسات و بازاریابی پارک علم و فناوری قزوین بیان می‌کند: این زیست بوم با یکسری اجزای مختلف سروکار دارد و برخی از این اجزا مانند دانشگاه‌ها و مراکز رشد شرکت‌های دانش‌بنیان وجود داشتند ولی برخی از اجزا مانند مرکز نوآوری وجود نداشتند که تصمیم گرفتیم آن‌ها را ایجاد کنیم.

وی اشاره می‌کند: مراکز نوآوری یکی از اجزایی است که در زیست‌بوم نوآوری قرار دارد که راه‌اندازی این مرکز در سفر معاون علمی ریاست جمهوری به قزوین مصوب شد و مقرر شد مرکز نوآوری را با اعتبار یک میلیارد تومانی ایجاد کنیم، از ابتدا نگاه ما این بود اگر در صورت ایجاد جزء جدید در زیست بوم از یک شریک خصوصی استفاده کنیم به همین منظور با تمام مجموعه‌های کشور صحبت کرده و طی سه ماه به صورت میدانی زیست بوم‌های تهران، تبریز و اصفهان را بررسی کردیم.

پیله‌ور اضافه می‌کند: پس از بررسی به مجموعه «پارادایز هاب» رسیدیم؛ این مجموعه ازجمله مجموعه‌هایی است که در حوزه فضای کار اشتراکی شعب زیادی دارد و با توجه به تجربه خوبی آنان مقرر شد در این پروژه با ما مشارکت داشته باشند، در همین راستا تفاهم‌نامه اولیه منعقد و مدل اولیه مشارکت معین شد.

مدیر امور موسسات و بازاریابی پارک علم و فناوری قزوین ادامه می‌دهد: مقرر شد بخشی از سرمایه‌گذاری را پارک و بخشی را مجموعه پارادایز هاب انجام دهد و عواید آن تقسیم شود، سعی کردیم بخشی از درآمد را به شریک بخش خصوصی اختصاص دهیم.

وی با بیان اینکه پروژه از سال ۹۸ آغاز شد، تصریح می‌کند: قرار بود احداث مرکز نوآوری انتهای ۹۸ به اتمام برسد که به‌دلیل شیوع کرونا و تعطیلی‌ها پروژه به تأخیر افتاد و در بهار ۹۹ به بهره‌برداری رسید؛ مجموعه را راه‌اندازی کرده و به مجموعه پارادایز هاب واگذار کردیم.

پیله‌ور با اشاره به فضای کار اشتراکی، فضای کار خصوصی و فضای کار اختصاصی در این مرکز خاطرنشان می‌کند: حدود ۱۰۰ نفر از فریلنسرها، تیم‌های استارت آپی و هسته‌های فناور مراکز رشد می‌توانند در این فضاها استقرار پیدا کنند، در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد فضا در مدت هفت ماهه پر شده است.

مدیر امور موسسات و بازاریابی پارک علم و فناوری قزوین متذکر می‌شود: مرکز نوآوری جزئی از زیست بوم استان است و قرار است ورودی استارت آپ‌ها از مرکز نوآوری اتفاق افتد و پس از شکل‌گیری کسب و کار وارد مراکز رشد و موسسات پارک علم و فناوری شوند.
مرکز نوآوری؛ خانه دوم اعضای زیست بوم فناوری

شایان امانی جنتی، مدیر شعبه و نماینده مرکز نوآوری پارادایزهاب در استان قزوین می‌گوید: در مرکز نوآوری ۶۳ نفر از فریلنسرها، شرکت‌های ثبت شده دانش‌بنیان، شرکت خلاق و تیم‌های استارت‌آپی پذیرش شدند. چهار بخش در حالت صندلی‌های اشتراکی، اختصاصی، خصوصی و اتاق اختصاصی وجود دارد که به‌عنوان فضای کار به تیم‌ها ارائه می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: ماهانه ۲۰ گیگ اینترنت رایگان در اختیار تیم‌هاست، آنان ۲ بار در ماه می‌توانند به‌صورت رایگان از اتاق جلسات استفاده کنند، همچنین اتاق گیم و فضای لمکده برای استراحت بین کاری نیز در نظر گرفته شده است. همه این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا خانه دومی را برای اعضای زیست بوم فناوری رقم بزنند.
امانی بیان می‌کند: مجموعه‌هایی که به‌دنبال فضای کار بودند و به‌دلیل قیمت‌های سرسام‌آور اجاره و هزینه‌های جاری نمی‌توانستند فضایی را تهیه کنند با این مرکز بخشی از مشکل آنان حل شده است.

وی با اشاره به اینکه این مرکز اولین فضای کار اشتراکی است، تصریح می‌کند: از زمانی که افتتاحیه داشتیم درگیر محدودیت‌های کرونایی شدیم. پیش‌بینی ما این بود در کمتر از سه ماه ظرفیت این مرکز تکمیل شود و درخواست فضای بیشتری را داشته باشیم، ولی با توجه به همه مشکلات و مسائل ۶۰ درصد فضا در حال استفاده است.

مدیر شعبه و نماینده مرکز نوآوری پارادایزهاب در استان قزوین با اعلام اینکه این مرکز به‌صورت منظم ضدعفونی می‌شود، بیان می‌کند: فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت و حدود ۴۰ درصد فضای مرکز نوآوری با فاصله‌گذاری اجتماعی کاهش داده شده است؛ استفاده از ماسک الزامی است و فاصله‌گذاری اجتماعی هم رعایت می‌شود.
وی خاطرنشان می‌کند: افرادی که در مرکز نوآوری قزوین پارادایزهاب مستقر هستند می‌توانند به‌صورت رایگان و محدود از شعبه‌های تهران استفاده کرده و جلسات خود را در شعبه‌های سعادت آباد، باغ کتاب، باغ بهشت، چهاراه ولیعصر، میدان ونک و منطقه برادران مظفر و چند شعبه دیگر برگزار کنند.

امانی می‌گوید: چشم‌انداز پارادایزهاب این است تا ۱۴۰۲ در سراسر کشور شعبه داشته باشیم و یک جامعه آماری از نخبگان و برگزیدگان علمی و فناوری را در شعبه‌های پارادایزهاب به‌صورت تجمیع شده برای حرکت‌های بزرگ‌تر و تصمیم‌های کلان در دسترس داشته باشیم.

وی در معرفی پارادایزهاب بیان می‌کند: این مجموعه یکی از شرکت‌های مرتبط با مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام و موسسه دانش‌بنیان برکت است و تا الان حمایت‌های خوبی برای راه‌اندازی مجموعه شعبه شهرستان‌ها اتفاق افتاده است، بعد از قزوین، مجموعه کردستان در حال احداث است.

مدیر شعبه و نماینده مرکز نوآوری پارادایزهاب در استان قزوین اعلام می‌کند: ۱۲ شعبه این مجموعه در حال استفاده است و حدود ۸۰۰ تیم و فریلنسر در سراسر کشور در مجموعه اشتراکی پارادایزهاب در حال استفاده از این فضاها است. برای امنیت و سکوت حداکثری کنترل تردد انجام می‌شود و فقط اعضای پذیرش شده می‌توانند تردد کنند.

به گزارش ایسنا، زیست‌بوم فناوری از چندین جز تشکیل شده است که از دیگر اجزای زیست‌بوم فناوری و نوآوری می‌توان به دانشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان، صنایع و نهادهای مالی اشاره کرد.

تأسیس صندوق پژوهش گامی در راستای تکمیل زیست بوم فناوری قزوین

پیله‌ور با اشاره به اینکه یکی از اجزای زیست‌بوم، نهادهای مالی است، می‌گوید: تأسیس صندوق پژوهش و فناوری در دستور پارک قرار گرفته است و در حال حاضر مجوز تأسیس را از صندوق نوآوری و شکوفایی کشور دریافت کردیم.
وی ادامه می‌دهد: با بسیاری از صنایع بالغ بر ۴۰ صنعت مهم استان صحبت کردیم که تعدادی از آن‌ها به دلیل موانع قانونی امکان حضور نداشته و تعدادی هم تمایل به حضور در این صندوق نداشتند.

مدیر امور موسسات و بازاریابی پارک علم و فناوری قزوین اعلام می‌کند: ۵۱ درصد سهام این صندوق متعلق به بخش خصوصی و ۴۹ درصد متعلق به بخش دولتی است؛ بخش خصوصی شامل صنایع هفت الماس، برنا گستران و نیک پندار شریف بوده و بخش دولتی هم پارک علم و فناوری، دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) است. صندوق پنج میلیارد تومانی تشکیل خواهد شد و هر بخش نسبت به سهم خود باید آورده داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه این صندوق‌ پژوهش و فناوری موجب پیشرفت و رونق حوزه نوآوری استان خواهد شد، اضافه می‌کند: این صندوق سه مسئولیت اعطای تسهیلات، صدور ضمانت‌نامه و مشارکت را دارد. صندوق‌ها نهادهایی هستند که در کشور در بحث حمایت از استارت‌آپ‌ها موفق عمل کردند. حداقل ۳۵ درصد صندوق‌ها سودده بوده و فعالیت داشتند.

پیله‌ور بیان می‌کند: دانشگاه‌های خوبی در استان داریم که ارتباطات ضعیفی با یکدیگر دارند. نقش صنایع کوچک و متوسط پررنگ است و ۱۳ درصد صنایع کوچک و متوسط کشور در قزوین قرار دارد ولی سهم ما از اقتصاد دانش بنیان یک درصد است؛ ارتباط این صنایع با هم، با دانشگاه‌ها مطلوب نبوده است که در برنامه زیست‌بوم باید این اتفاق بیفتد.

وی با تأکید بر اینکه زیست‌بوم باید بین اجزای مختلف اکوسیستم نوآوری ارتباط برقرار کند، می‌گوید: ابزاری به نام شبکه نوآوری استان قزوین ایجاد کردیم که یک پلتفرم مجازی است و اجزای زیست‌بوم را به همدیگر و به مخاطبین خود معرفی می‌کند، البته یکسری خدمات هم به اجزای زیست بوم ارائه می‌دهد. ۳۰ درصد این پلتفرم محقق شده است و طبق برنامه‌ریزی‌ها باید تا پایان ۱۴۰۰ به صورت کامل محقق شود.

به گزاش ایسنا، تولید محتوای مناسب برای اجزای مختلف از دیگر اقدامات انجام شده در زیست‌بوم است که در آن داستان موفقیت بیان می‌شود و محتوای کامل برای حوزه‌های نوآوری و فناوری در اختیار افراد قرار می‌گیرد.

رسانه‌ها به کمک توسعه زیست‌بوم نوآوری تولید محتوا آمدند

سیده مریم حسینی، کارشناس امور موسسات و بازاریابی پارک علم و فناوری قزوین و فعال رسانه حوزه زیست‌بوم نوآوری قزوین می‌گوید: زیست‌بوم نوآوری تعدادی از بازیگران حوزه‌های علمی کشور را تشکیل می‌دهد که این بازیگران در کنار هم و در دل زیست‌بوم نوآوری به میدان آمده و به توسعه علم و فناوری کمک می کنند. در کنار همه کمک‌ها، رسانه‌ها به کمک توسعه زیست‌بوم نوآوری تولید محتوا آمدند.

وی ادامه می‌دهد: در گذشته رسانه‌ها شناخت کافی از حوزه علم و فناوری نداشتند بر همین اساس سعی کردیم شناخت رسانه‌ها را از حوزه علم و فناوری کشور در جهت درست هدایت ‌کنیم تا ظرفیت مهم تولید محتوا به کمک توسعه زیست‌بوم نوآوری آید.

کارشناس امور موسسات و بازاریابی پارک علم و فناوری قزوین با اشاره به اینکه تولید محتوا یکی از حوزه‌هایی است که ظرفیت بالایی برای کمک به توسعه فرهنگ علم و فناوری و اشتغال‌زایی دارد، تصریح می‌کند: در چند سال اخیر اغلب پارک‌های علم و فناوری به رسانه توجه داشتند، معاونت علمی ریاست جمهوری بخشی به نام فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان دارد و کار آن تولید محتوا برای شرکت‌های دانش‌بنیان، زیست‌بوم و اقتصاد دانش بنیان است.
وی خاطرنشان می‌کند: در پارک علم و فناوری در حوزه مرکز و شبکه و زیست‌بوم نوآوری فعالیت‌هایی را آغاز کردیم که مدت زیادی نیست که از این قضیه می‌گذرد و تکمیل نشده است؛ این امر زمانی اتفاق می‌افتد که تمامی بازیگران این زیست‌بوم مانند دولت، دانشگاه‌ها، نهادهای مردمی نقش خود را درست ایفا کنند تا رسانه بتواند اقداماتی که در کشور می‌افتد را شفاف‌سازی کرده و به توسعه زیست‌بوم کمک کند.

حسینی تشریح می‌کند: ما در زیست بوم قزوین تلاش کردیم به تولید محتوا به چشم یک محصول با ارزش نگاه کنیم متأسفانه در کشور به این موضوع کمتر پرداخته شده است. در تولید محتوا از داستان موفقیت شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری شروع کردیم و آهسته به سمت محصولات فناورانه حرکت می‌کنیم؛ امیدواریم در حوزه تولید محتوا بتوانیم اشتغال‌زایی و درآمدزایی داشته باشیم. به شرطی که از این توانمندی و هنر بتوانیم به درستی از آن استفاده کنیم. اگر زیست بوم نوآوری و فناوری با کمک تمام بازیگران توسعه پیدا کند قدم بزرگی برای تحقق پیدا کردن جهش تولید در کشور برخواهیم داشت.

به گزارش ایسنا، در زیست بوم نوآوری و فناوری باید تمام اجزا به‌صورت پازل در کنار هم قرار گیرند تا شاهد خروجی قابل قبول در استان باشیم؛ فراموش نکنیم که شناسایی ابعاد مهم در توسعه شبکه‌های نوآوری می‌تواند به برنامه‌ریزی و خط مشی گذاری مناسب برای هر صنعت کمک کند.