استفاده از صندلی کودک در خودرو برای چه کسانی الزامی است؟

استفاده از صندلی کودک در خودرو برای چه کسانی الزامی است؟

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی تاکید کرد که استفاده از صندلی کودک برای کودکان کمتر از ۱۲ سال یا قد کمتر از ۱۳۵ سانتیمتر الزامی است.

به گزارش ایسنا، سرهنگ عین‌الله جهانی در همایش «کودکان را در تصادفات نجات دهیم» که صبح امروز در مرکز همایش‌های نورالرضا برگزار شد، گفت: این نشست با موضوع حفاظت از جان کودکان در تصادفات برگزار شده است، چرا که حفظ جان کودکان به عنوان یک اولویت مهم برای پلیس و دیگر دستگاه‌هاست.

وی با اشاره به دلایلی که کودکان در تصادفات جان خود را از دست داده یا آسیب می‌بینند گفت: یکی از دلایل آسیب‌دیدگی کودکان این است که برای آنان صندلی کودک تهیه نمی‌شود. من همین جا به والدین می‌گویم که اگر صندلی کودک نخرند، احتمال آسیب‌دیدگی فرزندانشان در حوادث رانندگی بیشتر می‌شود.

معاون اجتماعی پلیس راهور با بیان اینکه برخی از والدین گران بودن این صندلی‌ها را به عنوان دلیلی برای عدم خرید آن اعلام می‌کنند، گفت: سوال من این است که آیا جان فرزندتان گران‌تر است یا صندلی کودک؟

صندلی کودک برای چه کسانی الزامی است

جهانی درباره اینکه استفاده از صندلی کودک برای چه افرادی الزامی است، اظهارکرد: به طورکلی کودکان زیر ۱۲ سال یا کودکان با قد کمتر از ۱۳۵ سانت باید از صندلی کودک استفاده کنند، چرا که بستن کمربند ایمنی نمی‌تواند بدن آنها را به طور کامل بر روی صندلی نگه‌دارد.

وی ادامه داد: همچنین نشستن کودکان کمتر از ۱۲ سال بر روی صندلی جلوی خودرو نیز ممنوع است.

جهانی با اشاره به دیگر خطرات رانندگی برای کودکان اظهارکرد: یکی دیگر از خطرات بیرون بردن سر و بدن از سان‌روف خودرو است، این کار بسیار خطرناک است وگرچه ممکن است هیجان‌انگیز باشد اما ممکن است یک تکه سنگ از زیر چرخ خودرویی خارج شده و با صورت کودکان برخورد کند، یا اینکه گاهی سیم‌، طناب، و حتی شاخه و برگ درختان پایین آمده و با سر و گردن برخورد می‌کند و ما این موارد را داشته‌ایم. پس لازم است حتما از انجام این کار پرهیز شود.

معاون اجتماعی پلیس راهور به نوجوانان نیز توصیه کرد که از  رانندگی بدون گواهینامه با موتورسیکلت پرهیز کنند و به هیچ عنوان در ایام تعطیلات تابستان به سراغ رانندگی بدون گواهینامه با موتور با انجام کارهای مخاطره آمیز با اینوسیله نروند.

جهانی به نقش همیاران پلیس نیز اشاره کرد و افزود: سفرهای تابستانی نزدیک است و من از کودکان و نوجوانان عزیز می‌خوام که موارد تخلفات رانندگی را با رعایت احترام به بزرگترها گوشزد کنند. صحبت با تلفن همراه، خوردن و آشامیدن در حین رانندگی، حرف یکطرفه، نبستن کمربند ایمنی و … همگی تخلف است که همیاران باید آن را رعایت کرده و عدم رعایت آن را به دیگران گوشزد کنند.

وی از والدین نیز خواست به ایمنی ترافیکی فرزندانشان دقت داشته باشند، استفاده از دوچرخه در معابر و خیابان‌ها بسیار خطرناک است و باید کودکان خود را از انجام این کار منع کنند.