احتمال ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در بزرگسالی برای برخی جنین‌ها

احتمال ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در بزرگسالی برای برخی جنین‌ها

محققان در مطالعه‌ای به بررسی تاثیرات هورمونی دوران جنینی بر ایجاد سندرم تخمدان پلی کیستیک در بزرگسالی پرداخته‌اند.

به گزارش ایسنا، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک از شایع‌ترین اختلالات غدد درون‌ریز (آندوکرینوپاتی) در زنان و شایع‌ترین علت نازایی ناشی از عدم تخمک‌گذاری است. زنان مبتلا به این بیماری علایم شایعی مانند اختلالات قاعدگی، آکنه، ریزش مو و نازایی دارند. بیماران در معرض عوارض جدی مانند افزایش خطر سرطان آندومتر و پستان، اختلالات چربی‌های خون، پرفشاری خون، بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت هستند. لذا شناسایی عوامل پدیدآورنده این اختلال به منظور پیدا کردن راهی برای پیشگیری از آن واجد اهمیت است.

مهسا نوروز زاده، محقق مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی تولید مثل به دنبال تحقیقی بر روی موش‌های صحرایی به بررسی مواجهه جنین ماده با هورمون‌های آندروژنی و القای این سندرم در آن‌ها پرداخت.

به گفته وی، نتایج این مطالعه مورد شاهدی نشان داد که مواجهه پیش از تولد این هورمون‌ها با خطر ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در بزرگسالی همراه است.

این محقق پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: با توجه به اینکه مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک سطوح بالاتری از هورمون‌های آندروژنی را بواسطه بیماری در خون خود دارند و بالتبع جنین مادران مبتلا به این سندرم در معرض مقادیر بیشتر آن قرار می‌گیرند، می‌تواند بیانگر علت بروز تخمدان پلی کیستیک در دوران بزرگسالی این فرزندان در مقایسه با سایر گروه‌ها باشد.

نوروز زاده خاطر نشان کرد: در این مطالعه با مدل‌سازی مشابه موارد انسانی، بالا رفتن هورمونی موسوم به LH و کاهش در بیان ژن گیرنده آن تحت تاثیر مواجهه با آندروژن در دوران جنینی می‌تواند به عنوان سازوکار پیدایش سندرم تخمدان پلی کیستیک مطرح باشد که می‌تواند سرنخی برای ناشناخته‌های چگونگی ابتلا و ایجاد این بیماری در زنان باشد.