آشنایی با منبع کویل دار

آشنایی با منبع کویل دار

منبع کویل دار یک مبدل حرارتی است که برای تامین و نگهداری آب گرم و گرم کردن هر گونه سیالی از آن استفاده می‌شود و مصرف صنعتی، تجاری و خانگی دارد.

به گزارش ایسنا بنابر اعلام هلدینگ صنایع برتر، این منابع در ظرفیت های 300 تا ۱۰۰۰۰ لیتر تولید و به بازار عرضه می شوند. منبع کویل دار دارای چند لوله مسی می‌باشد که این لوله ها درون منبع نصب می شوند. آب و بخار خروجی از بویلر به کمک پمپ سیرکولاتور در این لوله های مسی جریان پیدا می کند و آب درون منبع درتماس با این لوله ها، به طور غیر مستقیم گرم می‌شود.

بدنه و کویل 2 بخش مهم و اصلی در منبع کویل دار می‌باشند. بدنه این منبع معمولا از ورق های گالوانیزه ساخته می‌شود و ضخامت ورق ها براساس ظرفیت، فشار کار و دمای آب و سیال مورد نظر انتخاب می‌شود.

کویل عمدتا از استیل، فولاد و یا مس ساخته می‌شود و به شکل حلزونی، یو و مارپیچ تولید می گردد که بهترین انتخاب برای منبع کویل دار، کویل مسی می‌باشد زیرا ضریب انتقال حرارت بالاتری دارد و در برابر رسوب گرفتگی مقاوم تر است. البته شرایط پروژه نیز در انتخاب ضخامت ورق های گالوانیزه و کویل تاثیر دارد.

منبع کویل دار دارای انواع مختلفی می‌باشد که عبارت هستند از:

منبع کویل دار افقی: منبع کویل دار افقی که به آن منبع خوابیده نیز گفته می‌شود، از جنس گالوانیزه است و ضخامت بدنه آن 16 میلی متر می‌باشد. لوله های مسی این نوع منبع ضخامت 0.7 و 0.9 میلی متر دارند و سایز آنها 3.4 و 5.8 می‌باشد. این منابع بیش از 2000 لیتر ظرفیت دارند و در ساختمان های مسکونی به ازای هر واحد حداقل دارای 100 لیتر گنجایش می‌باشند.

منبع کویل دار عمودی: منبع کویل دار عمودی که به آن منبع ایستاده نیز گفته می‌شود، فضای کمتری را اشغال می کند و با توجه به فضای موتورخانه انتخاب می گردد. این منبع شیر یک طرفه دارد و برای کار کردن با آب گرم مناسب تر است. منبع کویل دار عمودی نسبت به نوع افقی، قیمت ارزان تر و مقرون به صرفه تری دارد و حمل و نقل آن آسان تر است. این نوع منبع را می توان در سایزهای بالاتر سفارش داد.

منبع کویل دار تک کویل: اکثر منابع کویل دار به صورت تک کویل ساخته می شوند.

منبع کویل دار دو کویل: منبع کویل دار دو کویل در 2 حالت مورد استفاده قرار می گیرد: اول زمانی که از سیستم گرمایش خورشیدی و پنل های خورشیدی استفاده می‌شود و دوم هنگامی که منبع ظرفیت بسیار بالایی داشته باشد و نتوان آن را تک کویل ساخت. هنگام استفاده از سیستم گرمایش خورشیدی، یکی از کویل ها به سیستم خورشیدی وصل می‌شود و کویل دوم به دیگ متصل می گردد.

منبع کویل دار از اجزا و قسمت های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از این بخش ها وظیفه مشخصی بر عهده دارند.

– بدنه: همان طور که گفته شد، بدنه منبع از ورق گالوانیزه ساخته می‌شود و ضخامت آن براساس ظرفیت، فشار کاری و دمای آب و سیال مورد نظر انتخاب می گردد.

– کویل: کویل حرارت را انتقال می دهد و معمولا از جنس مس می‌باشد.

– عدسی: منبع کویل دار 2 عدد عدسی محدب دارد که در بالا و پایین مخزن نصب می شوند.

– بوشن: بوشن یک قطعه دارای پیچ است که لوله های ارتباطی را به یکدیگر وصل می کند. این قطعه پلاستیکی یا فلزی می‌باشد و می توان با استفاده از آن انواع سنسورها اعم از سنسور دما، گیج فشار، شیر تخلیه و شیر اطمینان را به منبع کویل دار وصل نمود.

– دریچه بازدید: دریچه بازدید در بدنه منبع قرار دارد و با قسمت دارای کویل هم تراز است. با استفاده از این دریچه می توان به راحتی کویل را بررسی و بازرسی کرد و در صورت نیاز آن را تعمیر نمود.

– لوله های ارتباطی: منظور از لوله های ارتباطی، لوله های آب گرم و سرد بهداشتی و لوله های گرمایشی می‌باشد.

از منبع کویل دار در مکان ها و صنایع زیادی استفاده می‌شود که این موارد کاربرد از این قرار می‌باشند:

– موتورخانه ساختمان ها

– پکیج ‌های مخزن ‌دار

– مجتمع های مسکونی

– ساختمان های اداری

– پروژه های تجاری

– پروژه های صنعتی و نیمه صنعتی

– صنایع فولاد سازی

– صنعت نفت و گاز

هنگام نصب منبع کویل دار حتما باید به یک سری موارد و نکات توجه داشته باشید و آنها را رعایت نمایید.

1. حتما ظرفیت منبع را با فضای موجود انطباق دهید و سپس اقدام به نصب منبع نمایید.

2. حتما یک لوله آب گرم برگشتی در سیستم در نظر بگیرید تا مصرف کننده همیشه بتواند آب گرم در اختیار داشته باشد.

3. در لوله ورودی منبع حتما یک شیر یک طرفه نصب کنید تا از برگشت آب گرم به لوله آب شهری جلوگیری نمایید.

4. لوله آب گرم باید در بالای منبع و لوله آب سرد در پایین منبع نصب گردد.

قیمت منبع کویل دار به عواملی همچون ظرفیت منبع، میزان تقاضای آب گرم مورد نظر، ظرفیت و سطح حرارتی کویل، متریال و شکل کویل، مدل و نوع منبع، جنس و ضخامت بدنه اصلی، ضخامت عدسی های محدب، درجه حرارت آب مورد استفاده، نوع اتصالات ورودی و خروجی آب گرم و سرد و برند منبع بستگی دارد. به طور مثال قیمت یک منبع کویل دار 300 لیتری از 2 میلیون تومان شروع می‌شود و تا 100 میلیون تومان ادامه دارد.

جهت دریافت لیست قیمت بروز منبع کویل دار گروه هلدینگ صنایع برتر اینجا کلیک کنید.